SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen 

Telefón: +421-45-533 39 86 alebo: +421-45-524 44 23 

 E-mail: skola@soshotel.sk

Vitajte na stránke SOŠ hotelových služieb a obchodu, ZVOLEN

Farby a vône Oceánie v Rimavskej Sobote

Dátum 06.06.2024 si naša škola zapíše medzi významné dni v rámci odborného vzdelávania a prípravy našich žiakov.

Stredná škola obchodu a služieb v Rimavskej Sobote totiž zorganizovala už 15. ročník festivalu odborných zručností FourFest. Ide o úspešné a obľúbené medzinárodné majstrovstvá BBSK odborných zručností žiakov stredných odborných škôl. Podľa slov organizátora, záujem o účasť na súťaži každým rokom rastie. Dôkazom čoho je tohtoročná účasť 29-tich odborných škôl a 150-tich žiakov zo Slovenska, Poľska, Maďarska a Čiech.

Tento rok sa súťažiaci preniesli na ďaleké ostrovy v Tichom oceáne  a vo všetkých súťažných kategóriách prepojili svoje odborné zručnosti s TIKI kultúrou inšpirovanou polynézskymi, melanézskymi a mikronézskymi kultúrami a oceánskym umením. TIKI kultúra zasahuje takmer do každého odvetia, avšak azda najviac ju milovníci dobrého jedla vnímajú v gastronómii a v barovom svete. Provokatívne farby, omamné vône a exotické ovocie sú neoddeliteľnou súčasťou pozostatku aj samotných pôvodných obyvateľov úžasného Havajského ostrova.

Naši žiaci a majstri odborného výcviku sa témy chopili s radosťou a odhodlaním, čoho výsledkom bola účasť našich žiakov vo všetkých ôsmich súťažných kategóriách someliér, barman, obchodný pracovník, čašník, servírka, kaderník, kozmetik, kuchára a barista. Opäť sme porotu a odborných garantov presvedčili o tom, že naša škola dokáže obstáť v náročnosti vo veľkej konkurencii a dosahuje vynikajúce výsledky vo všetkých odboroch.

Tento rok sme pódium ovládli hneď vo viacerých kategóriách:

Kategória someliér/ka – odborný garant: Asociácia someliérov SR

Jenifer Rajťuková, I.H – 3.miesto

Martina Štefková, IV.H – mimoriadne ocenenie za najlepší servis vína

 

Kategória čašník/servírka (príprava a obhajoba slávnostnej tabule) – odborný garant: hotelový manažér Mgr. Peter Chalupka a barman Matej Belák

Viktória Oláhová, Sofia Pálová, II.H – zlaté pásmo a celkové 2.miesto

Kategória kuchár/ka – súťaž pod záštitou porotcov: Slovenský zväz kuchárov a cukrárov

Daniel Černota, I.E – strieborné pásmo

 

Kategória barista/ka – odborný garant: Škola baristu Stanislava Cibuľu

Martina Štefková, IV.H – ocenenie za najlepšie cappuccino

 

Veľmi sme hrdí aj na žiakov, ktorí sa síce tento rok neumiestnili na prvých priečkach v hodnotiacich tabuľkách, avšak ich premiéra na súťaži im priniesla krásne zážitky a nové inšpirácie. Navyše ich zručnosti nezostali nepovšimnuté v náročnej konkurencii ostatných skúsených súťažiacich.

Slávnostný ceremoniál odovzdávania cien sa uskutočnil v divadelnej sále Domu kultúry v Rimavskej Sobote. Pozvanie prijali predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter, poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Ivan Hazucha či poslanci krajského aj mestského zastupiteľstva.

Veľká vďaka patrí všetkým zúčastneným žiakom, ktorí sa na súťaž vo svojich kategóriách zodpovedne pripravovali pod vedením svojich MOV. Naši majstri opäť dokázali, že keď sa ich ochota venovať sa mladým talentom, ľudský prístup a profesionalita spoja s húževnatosťou našich žiakov, dokážu spolu vytvoriť krásne umelecké diela v akomkoľvek odbore.

V jednotlivých kategóriách žiakov pripravovali MOV Bc. Kováčiková Lenka a Mgr. Wahlandtová Eva - kategórie someliér/ka, barista/ka, barman/ka, Pepichová Kristína – kategória čašník, servírka, MOV Bc. Staššák Vladimír – kategória kuchár, MOV Bc. Sebíňová Viera – kategória obchodný pracovník.