SOŠ hotelových služieb a obchodu Zvolen 

Telefón: +421-45-533 39 86 alebo: +421-45-524 44 23 

 E-mail: skola@soshotel.sk

Archív

Baristické Nové Zámky

Aj tento rok sme  navštívili barisitcké Nové Zámky, prilákal nás 10. ročník MS v príprave kávy a koktailu pod názvom BARISTA JUNIOR 2018. Súťaž prebiehala 20. a 21. marca 2018 a organizovala ju Stredná odborná škola hotelových služieb a obchodu v Nových Zámkoch v spolupráci so školou baristu.

Súťaže sa zúčastnilo 17 mladých baristov z rôznych odborných škôl z celého Slovenska. Za našu školu bojovala Martina Rapcová z triedy IV. H.  Súťažiaci mali v priebehu 15 minút pripraviť  4 porcie espressa, 4 porcie cappuccina a 4  porcie alkoholického alebo nealkoholického koktailu s použitím espressa, zvyšok už bol na fantázii a kreativite súťažiacich. Technická porota hodnotila techniku baristu pri práci s kávovarom a mlynčekom, správne extrahovanie a objem  espressa, spôsob, akým sa speňuje mlieko, čistotu a hygienu na pracovisku, organizáciu práce, dodržanie časového limitu. Chuťová komisia hodnotila kvalitu pripravených nápojov, vyváženosť chuti, harmóniu, arómu, použitú techniku, kreativitu, vystupovanie, slovnú prezentáciu nápoja. Súčasťou súťaže bol aj vedomostný test súťažiacich zo základnej terminológie kávy a histórie. Súťažiaci boli testovaní aj z histórie nápojov, ako sú Cornela Cafe, Cipolla caffé, mlieko RAJO Barista a minerálna voda MATTONI. 

Martina si v konkurencii skúsených baristov z viacerých hotelových akadémií počínala veľmi dobre, celkovo sa umiestnila na druhom mieste.

Martine patrí poďakovanie za výbornú reprezentáciu seba samej, ale i našej školy.  

Mgr. Zdenka Cibuľová